Кафедра фізічнага выхавання і спорту

Гісторыя кафедры

Кафедра фізічнага выхавання і спорту была заснавана ў 1947 годзе. Яе першым кіраўніком быў Двоскін Міхаіл Львовіч, заслужаны трэнер БССР, Ветэран Вялікай Айчыннай вайны і Ветэран працы. Ён надаваў вялікую ўвагу стварэнню нестандартнага абсталявання для спартзалаў; за гэтую працу ў 1973 годзе ён быў узнагароджаны Сярэбраным медалём выставы дасягненняў народнай гаспадаркі (ВДНГ, Масква). Пад яго кіраўніцтвам былі створаны спартыўныя збудаванні Універсітэта.

У 1950 - 1954 гг. кафедру ўзначальваў В.П. Недзельцэў, старшы выкладчык, ветэран Вялікай Айчыннай вайны; з 1974 года, на працягу 15 гадоў, О.А. Міхневіч і А.В. Лебядко.

У 1988 - 2009 гг. кафедрай кіраваў В.А. Пасічнічэнка. З 2010 года загадчыкам кафедры з'яўляецца Філіпаў Мікалай Мікалаевіч, доктар педагагічных навук.


Спартыўная база БДТУ

Спартыўная база ўключае ў сябе стадыён з футбольнай, 4 валейбольнымі, 2 тэніснымі і баскетбольнай спартыўнымі пляцоўкамі са штучным пакрыццём.

а таксама спартыўны комплекс, які ўключае ў сябе гульнявой зала, залы барацьбы, аэробікі і ЛФК.

 


Імі ганарыцца універсітэт

1. Астапаў Вячаслаў (3 к. ЛГФ) - дзюдо, 3 месца на чэмпіянаце Еўропы сярод моладзі.

2. Амбразевіч Уладзімір (2 к. ІЭФ) - самба, 1 месца на чэмпіянаце РБ па баявым самба.

3. Шатырин Георгій (магістр. ТТЛП) - армрэстлінг, 1 месца на Рэспубліканскай універсіядзе па армрэстлінгу, 1 месца на кубку РБ па армрэстлінгу, 1 месца на Рэспубліканскай універсіядзе 2017 па цяжкай атлетыцы.

4. Комар Артур (4 к. ЛГФ) - армрэстлінг, 1 месца на чэмпіянаце РБ па армрэстлінгу.

5. Клебека Наталля (3 к. ПіМ) - армрэстлінг, 3 месца на чэмпіянаце РБ па армрэстлінгу.

6. Асіпкова Алеся (3 к. ТАР) - армрэстлінг, 3 месца на чэмпіянаце РБ па армрэстлінгу.

7. Асінскі Аліна (5 к. ТАР) - таэквандо, 3 месца на Рэспубліканскай універсіядзе па таэквандо.

8. Тапчэўскі Вікторыя (5 к. ЛГФ) - таэквандо, 3 месца на Рэспубліканскай універсіядзе па таэквандо.

9. Грышукевіч Юлія (5 к. ТАР) - таэквандо, 3 месца на Рэспубліканскай універсіядзе па таэквандо.

10. Рабкавец Ігар (3 к. ІЭФ) - таэквандо, 3 месца на Рэспубліканскай універсіядзе па таэквандо.

11. Покачайла Андрэй (5 к. ХТіТ) - таэквандо, 3 месца на Рэспубліканскай універсіядзе па таэквандо.

12. Казлоў Уладзімір (2 к. ТТЛП) - Вье Во Дао, 2 месца на кубку РБ па Вье Во Дао.

13. Сіняк Ігар (4 к. ПіМ) - лёгкая атлетыка, КМС па скачках у вышыню.

14. Серкевіч Арцём (3 к. ЛХФ) - лёгкая атлетыка, КМС па патройнаму скачка, 3 месца на Рэспубліканскай універсіядзе, 2 месца на кубку РБ па лёгкай атлетыцы.

15. Мятліцкая Ксенія (4 к. ХТіТ) - лёгкая атлетыка, 1 месца на Рэспубліканскай універсіядзе па лёгкаатлетычным кросе, 3 месца на Рэспубліканскай універсіядзе па бегу на 800 м.

16. Сідаровіч Дзмітрый (4 к. ТТЛП) - тайскі бокс, 3 месца на Рэспубліканскай універсіядзе.

17. Дзікуць Максім (5 к. ТАР) - тайландскі бокс, 3 месца на Рэспубліканскай універсіядзе.

18. Ткачук Анастасія (2 к. ТАР) - таэквандо, 3 месца на Рэспубліканскай універсіядзе.

19. Салаў Яўгеній (3 к. ТАР) - Вье Во Дао, 2 месца на чэмпіянаце РБ.

20. Лембовіч Аляксандр (2 к. ЛГФ) - 2 месца кубак РБ В'ет Во Дао, 2 месца кубак РБ рукапашны бой.

21. Стрэха Аляксандр (2 к. ФІТ) - таэквандо, 3 месца на иРеспубликанской універсіядзе.

22. Каравацкі Максім (4 к. ТТЛП) - 3 месца на кубку РБ па рукапашным баі, 3 месца на кубку РБ па В'ет Во Дао.

23. Сянюта Сяргей (5 к. ЛГФ) - 2 месца на чэмпіянаце РБ па В'ет ць Дао, 3 месца на кубку РБ па Вье Во Дао.

24. Кусцінская Алёна (1 к. ХТіТ) - 1 месца на кубку РБ па Вье Во Дао.

25. Чыж Вольга (2 к. ТТЛП) - 2 месца на кубку РБ па В'ет Во Дао.

26. Сенюк Анастасія (2 к. ІЭФ) - 3 месца на Рэспубліканскай універсіядзе па таэквандо.

27. Ткачук Анастасія (2 к. ТАР) - 3 месца на Рэспубліканскай універсіядзе па таэквандо.

28. Макарэц Павел (3 к. ФІТ) - 3 месца на кубку РБ па В'ет Во Дао.

29. Гацуковіч Алег (1 к. ТТЛП) - 1 месца на Рэспубліканскім турніры па кікбоксінгу.

30. Бальшакоў Ігар (3 к. ХТіТ) - 3 месца на кубку РБ па рукапашным баі, 3 месца на чэмпіянаце РБ па В'ет Во Дао.

31. Бердыеў Муххамед (5 к. ХТіТ) - 3 месца на чэмпіянаце РБ па В'ет Во Дао.